cms

Czym jest CMS?

20 września 2016

Kategorie: CMS

Autor: Rachela Markwica

CMS, System Zarządzania Treścią. Te pojęcia dla jednych mogą być dobrze znane, dla innych brzmieć obco. Oba terminy odnoszą się do tego samego. CMS to angielski odpowiednik Systemu Zarządzania Treścią. Czym jest System Zarządzania Treścią i dlaczego warto mieć stronę, która na nim działa?

Czym jest CMS?

System zarządzania treścią to narzędzie umożliwiające łatwe i proste zarządzanie stroną internetową. Użytkownik może edytować jej treść za pomocą Panelu Administratora, a nie musi tego robić w kodzie HTML.

cms

Dodawanie zdjęć, postów, nowych podstron dzięki CMS jest banalnie proste. Nie trzeba znać się na HTML, CSS lub innych technologiach, aby po nim się poruszać. Wystarczy, że wiemy jak obsługiwać komputer oraz mamy podstawową wiedzę na temat internetu.

Dlaczego moja strona potrzebuje CMS?

Niektóre osoby, mające pojęcie o programowaniu, dochodzą do wniosku, że System Zarządzania Treścią nie jest im potrzebny. Przecież same mogą zmienić treść strony lub dodać na nią coś nowego. Oczywiście jest to prawdą. Ale nawet takie osoby powinny zastanowić się nad CMS. Dlaczego?

 1. Szybkość
  CMS umożliwia szybką edycję treści. Nie musimy edytować pliku html/php, potem przesyłać go na serwer za pomocą klienta FTP. To wszystko zajmuje czas. Mając stronę z Systemem Zarządzania Treścią wystarczy, że zalogujemy się do Panelu Administratora, dodamy/usuniemy/zaktualizujemy co potrzebujemy i gotowe.
 2. Bezpieczeństwo
  Nawet najlepszy programista może się pomylić. Edytując stronę bez CMS, w samych plikach html/php istnieje ryzyko, że się pomylimy usuwając część kodu lub dodając niepotrzebne elementy. Możemy też skasować pliki, które są ważne. W takim przypadku nasza strona nie będzie działała prawidłowo, ale my możemy stracić cenne dane. Dzięki CMS edytujemy tylko tą część podstrony, która jest przeznaczona do edytowania. Nie ingerujemy wtedy w stałe części strony, a tym samym zmniejszamy ryzyko popełnienia błędu.
 3. Jesteś widoczny w sieci!
  Myślę, że jest to największą zaletą Systemów Zarządzania Treścią jest to, że „lubią” być widoczne w sieci. Strona, która jest napisana w statycznym html jest cięższa do wypozycjonowania  niż strona, która jest podpięta pod CMS.

Na rynku jest sporo CMS. Który jest najlepszy?

Nie ma najlepszego CMS. Jednej osobie będzie podobał się WordPress, a inne będą wolały Joomlę. Oczywiście tych Systemów Zarządzania Treścią jest mnóstwo. Ja pozwolę skupić się na jednym, czyli na WordPressie, ponieważ jest to system System Zarządzania Treścią, który stosujemy w SliceWeb.

WordPress

cms

Panel Administracyjny WP jest intuicyjny oraz łatwy w obsłudze. Problemu z jego obsługą nie będzie miała nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z WordPressem. Oprócz tego WordPress umożliwia dodanie różnych wtyczek, które mogą np. dodać komunikat o ciasteczkach, newsletter lub galerię.

WordPress jest również popularnym CMS, tak więc łatwo znaleźć odpowiedź na dręczące nas pytania np. „Jak mogę dodać post?” lub „Jak mogę zmienić stronę główną?”

Oprócz tego WordPress bardzo dobrze się pozycjonuje. Strona oparta na nim jest dużo łatwiejsza do pozycjonowania, a dla jej właściciela pozycja w Google lub innych przeglądarkach jest bardzo istotnym elementem.

Statystyki

 • Około 4,5% wszystkich stron w Internecie działa na WordPressie (1,9 mln stron).
 •  Z tego CMSa korzysta 26% z najpopularniejszych 10 tysięcy serwisów, 22% z najpopularniejszych 100 tysięcy i prawie 30% z najpopularniejszego miliona stron internetowych.
 • Na platformie WordPress.com jest zarejestrowanych około 76,5 miliona blogów
Źródło: https://wpzen.pl/olbrzymi-zestaw-statystyk-dotyczacych-wordpressa/

Moja strona nie jest oparta o CMS/Chcę stworzyć własną stronę

Jeżeli planują Państwo stworzenie strony internetowej lub posiadają Państwo stronę w statycznym HTML i chcą, aby była ona oparta na Systemie Zarządzania Treścią serdecznie zachęcam do kontaktu z nami. Posiadamy spore doświadczenie z tworzeniu stron opartych na WordPress, mogą więc być Państwo pewni, że zostawiacie swoją stronę z dobrych rękach.

Skontaktować się z nami mogą Państwo za pomocą strony Kontakt lub korzystając z poniższych danych kontaktowych:

E-mail: [email protected]

Numer telefonu: 690 013 595 lub 793 166 181