filmy

Filmy na stronie. Czy jest to dobry pomysł?

18 listopada 2016

Kategorie: Poradnik , Strony internetowe

Autor: Rachela Markwica

Jednym z trendów w branży stron internetowych są krótkie filmy, które dodawane są zazwyczaj na strony główne serwisów. Przykładem strony z takim filmem jest strona Idea Bank. Czy dodawanie takich filmów to dobry pomysł i jak to się ma do optymalizacji strony? 

Filmy na stronie

Pod względem estetyki film zamiast slidera ze zdjęciami lub zwykłego zdjęcia jako nagłówki jest bardzo dobrym pomysłem. Jeżeli ten film jest dobrze wykonany oraz związany z tematyką strony jest to strzał w dziesiątkę. Nasza strona zyskuje ciekawy wygląd, wyróżnia się na tle innych i nie jest nudna.

Tworząc stronę musimy jednak patrzeć nie tylko na jej wygląd ale również funkcjonalność. Czas ładowania się strony jest bardzo ważnym elementem układanki. Jeżeli strona ładuje się zbyt długo może to zniechęcić użytkownika na jej pozostaniu, a tego wolelibyśmy uniknąć. Filmy, nawet takie kilkunastosekundowe mogą „ważyć” bardzo dużo, co zwiększa czas ładowania się strony. Nie zawsze możemy połączyć dobrą jakość klipu z małą wagą pliku. Jeśli więc zdecydujemy się na umieszczenie filmu na naszej stronie musimy zadbać o jego optymalizację. Możemy:

  • zmniejszyć jego rozmiar poprzez obniżenie jakości – filmik z mniejszą jakością nie będzie wyglądał bardzo źle a strona szybciej się będzie ładowała.
  • ustawić, aby zamiast filmu ładowało się na początku zdjęcie a po załadowaniu strony uruchamiał się filmik. Dzięki temu jeżeli użytkownik ma wolniejsze łącze strona szybko mu się załaduje.
  • ustawić, aby nasz film nie był dodany jako plik na serwerze ale jako link z YouTube. Przyspieszy to jego załadowanie.

Oczywiście są to tylko niektóre sposoby pozwalające zoptymalizować stronę z filmem w tle. Warto wziąć je pod uwagę, aby nasza strona była przede wszystkim funkcjonalna.