wordpress

WordPress #1 • Jak dodać nowy wpis?

10 października 2016

Kategorie: CMS , Poradnik , WordPress

Autor: Rachela Markwica

Wraz z tym artykułem rozpoczynamy serię Porady WordPress. WordPress to CMS (zobacz artykuł „Czym jest CMS?”), którego używamy przy tworzeniu stron internetowych dla naszych klientów. Nie każdy jednak musi wiedzieć „z czym to się je”. Seria ta ma pomóc użytkownikom tego Systemu Zarządzania Treścią w jego poznaniu i umiejętnemu korzystaniu z jego funkcji. Dzisiaj skupimy się na najbardziej podstawowej funkcji WP – dodawaniu wpisów. 

WordPress jako narzędzie do prowadzenia blogów

Głównym zamysłem WordPressa jest system do prowadzenia blogów. Dzięki wpisom autor może komunikować się ze swoimi odbiorcami i udostępniać im swoją twórczość np. artykuł. Jak dodać wpis w WP?

Dodawanie wpisu w Panelu Administracyjnym

Aby móc dodać post musimy być zalogowani w Panelu Administracyjnym (dalej nazywanym w artykule PA). Dostęp do niego jest pod linkiem http://nazwa-twojej-domeny.pl/wp-admin. Strona logowania domyślnie wygląda w ten sposób:

wordpress

Istnieją dwa sposoby przejścia do podstrony dodawania wpisu.

Sposób 1: Boczny pasek w PA

Po zalogowaniu się do PA wybieramy zakładkę Wpisy w bocznym pasku PA.  A następnie Dodaj nowy.  W ten sposób przechodzimy do podstrony, na której możemy dodać nowy wpis.

wordpress

Sposób 2: Górny pasek w PA

Do podstrony dodawania wpisu możemy również wejść klikając +Dodaj na górnym pasku w PA a następnie Wpis. 

wordpress

Jak zapisać nasz wpis?

Okno dodawania wpisu domyślnie wygląda tak:

wordpress

  1. Każdy wpis powinien zawierać tytuł
  2. Możemy dodać pusty wpis ale to nie ma sensu. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać o dodaniu treści na naszą stronę.
  3. Jeżeli nie chcemy od razu publikować naszego wpisu możemy zapisać go jako szkic. Będzie on się wyświetlał na liście wpisów w PA ale nie wyświetli się na stronie. Aby opublikować szkic musimy ponownie wejść do edycji wpisu i kliknąć przycisk Opublikuj (5).
  4. Pisząc posty często dodajemy zdjęcia, linki i inne rzeczy poza samym tekstem. Jeżeli jesteśmy ciekawi jak wygląda nasz wpis w trakcie pisania lub chcemy sprawdzić jak on wygląda przez opublikowaniem możemy skorzystać z opcji Podejrzyj(4).
  5. Po dodaniu najważniejszych rzeczy, czyli tytułu oraz treści klikamy przycisk Opublikuj(5) i gotowe! Nasz wpis pojawia się na stronie

Dodawanie kategorii oraz tagów

Ważne jest, aby strony z wpisami były uporządkowane. W tym celu powstały Kategorie, które pomagają podzielić treść strony na działy oraz Tagi, które opisują czego dotyczy wpis.

Znajdziemy je po prawej stronie okna dodawania wpisów. Możemy dodać więcej niż jedną kategorię do wpisu oraz dowolną ilość tagów. Pamiętaj, aby kategorie oraz tagi były powiązane z treścią wpisu.

wordpress

Obrazek wyróżniający

Warto zadbać, aby nasz wpis był przyjemny dla oka. W tym celu wiele wpisów posiada tak zwany obrazek wyróżniający.

wordpress

Zwiększymy w ten sposób atrakcyjność naszego wpisu. Pamiętaj, aby obrazek wyróżniający nawiązywał do treści wpisu. Nie jest mądrym, aby o artykule o bananach, obrazkiem wyróżniającym było zdjęcie gruszek.

Aby dodać obrazek wyróżniający wybieramy sekcję pod kategoriami i tagami:

wordpress

Pojawi się nam wtedy okno w którym możemy wybrać obrazek wyróżniający z grafik, które są już na serwerze lub opcja dodania nowej.

Dodawanie wpisu nie jest więc tak łatwe jakby się mogło wydawać. Musimy pamiętać o kilku ważnych elementach postu jak:

  • tytuł,
  • treść,
  • kategorie,
  • tagi,
  • obrazek wyróżniający.

Mam nadzieję, że ten wpis był pożyteczny i teraz i Ty wiesz jak dodać swój własny post w WordPress.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w zarządzaniu swoją stroną opartą na CMS WordPress, szukają wykonawcy strony WWW lub chcą odświeżyć grafikę swojej strony serdecznie zapraszam do kontaktu za pomocą strony Kontakt lub korzystając z poniższych danych kontaktowych:

E-mail: [email protected]

Numer telefonu: 690 013 595 lub 793 166 181