Czym jest CMS?

CMS, czyli system zarządzania treścią umożliwia łatwą i szybką edycję treści na stronie. Dzięki przejrzystemu panelowi administratora użytkownik może zarządzać swoją stroną. Jakie są inne zalety CMS i dlaczego warto go mieć? Odpowiedzi na te pytania udziela ten artykuł.

Czym jest CMS?

CMS, czyli system zarządzania treścią to narzędzie umożliwiające łatwe i proste zarządzanie stroną internetową. Użytkownik może edytować jej treść w Panelu Administratora, zamiast robić to w kodzie HTML.

Dodawanie zdjęć, postów, nowych podstron dzięki CMS jest banalnie proste. Nie trzeba znać HTML, CSS lub innych technologii, aby po nim się poruszać. Wystarczy, że wiemy jak obsługiwać komputer oraz mamy podstawową wiedzę na temat internetu.

Dlaczego moja strona potrzebuje CMS?

Niektóre osoby, mające pojęcie o programowaniu, dochodzą do wniosku, że System Zarządzania Treścią nie jest im potrzebny. Przecież same mogą zmienić treść strony lub dodać na nią nowe treści. Oczywiście jest to prawdą. Ale nawet takie osoby powinny zastanowić się nad CMS. Dlaczego?

 1. Szybkość
  CMS umożliwia szybką edycję treści. Nie musimy edytować pliku html/php, a potem przesyłać go na serwer za pomocą klienta FTP. To wszystko zajmuje czas. Mając stronę z Systemem Zarządzania Treścią wystarczy, że zalogujemy się do Panelu Administratora, dodamy/usuniemy/zaktualizujemy treści na stronie i gotowe.
 2. Bezpieczeństwo
  Nawet najlepszy programista może się pomylić. Edytując stronę bez CMS, w samych plikach html/php istnieje ryzyko pomyłki. Możemy usunąć część kodu, dodać niepotrzebne elementy lub skasować pliki, które są ważne. W takim przypadku nasza strona nie tylko będzie działała nieprawidłowo, ale możemy również stracić cenne dane. Dzięki CMS edytujemy tylko tą część podstrony, która jest przeznaczona do edytowania. Nie ingerujemy wtedy w stałe części strony, a tym samym minimalizujemy ryzyko popełnienia błędu.
 3. Jesteś widoczny w sieci!
  Myślę, że największą zaletą Systemów Zarządzania Treścią jest to, że „lubią się” z przeglądarkami, a tym samym są lepiej widoczne w sieci. Strona, która jest napisana w statycznym html jest cięższa do wypozycjonowania  niż strona, która jest podpięta pod CMS.

Na rynku jest sporo CMS. Który jest najlepszy?

Nie ma najlepszego CMS. Jednej osobie będzie odpowiadał WordPress, a innej Joomla. Oczywiście tych Systemów Zarządzania Treścią jest więcej, niż te dwa. Chciałabym skupić się na jednym, czyli na WordPressie, ponieważ jest to system System Zarządzania Treścią, który stosujemy w SliceWeb.

WordPress

Panel Administracyjny WP jest intuicyjny oraz łatwy w obsłudze. Problemu z jego obsługą nie będzie miała nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z WordPressem. Oprócz tego WordPress umożliwia dodanie różnych wtyczek, które mogą np. dodać komunikat o ciasteczkach, newsletter lub galerię.

Zalety CMS - panel WordPressa

 

WordPress jest również popularnym CMS, tak więc łatwo znaleźć odpowiedź na dręczące nas pytania np. „Jak mogę dodać post?” lub „Jak mogę zmienić stronę główną?”

Oprócz tego WordPress bardzo dobrze się pozycjonuje. Strona oparta na nim jest dużo łatwiejsza do pozycjonowania, a dla jej właściciela pozycja w Google lub innych przeglądarkach powinna być bardzo istotnym elementem.

 • Około 4,5% wszystkich stron w Internecie działa na WordPressie (1,9 mln stron).
 • Z tego CMSa korzysta 26% z najpopularniejszych 10 tysięcy serwisów, 22% z najpopularniejszych 100 tysięcy i prawie 30% z najpopularniejszego miliona stron internetowych.
 • Na platformie WordPress.com jest zarejestrowanych około 76,5 miliona blogów
Źródło: https://wpzen.pl/olbrzymi-zestaw-statystyk-dotyczacych-wordpressa/

Moja strona nie jest oparta o CMS/Chcę stworzyć własną stronę

Chciałbyś stworzyć stronę? Chętnie zajmiemy się tym dla Ciebie. Posiadamy szeroką ofertę dotyczącą stron opartych na WordPress. Więc informacji na ten temat znajdziesz tutaj: tworzenie stron internetowych Katowice. Wybierając nas możesz być pewien, że zostawiasz swoją stronę w dobrych rękach.

Skontaktować możesz się z nami za pomocą strony Kontakt lub korzystając z poniższych danych kontaktowych:

E-mail: [email protected]

Numer telefonu: 690 013 595 lub 793 166 181

[Głosów:1    Średnia:5/5]