WordPress to CMS w oparciu, o który tworzymy oferowane przez nas strony internetowe. Ten system zarządzania treścią pozwala instalować rozszerzenia (wtyczki), które umożliwiają rozszerzenie funkcjonalności strony. Poniżej prezentuję listę przydatnych wtyczek WordPress, które warto mieć zainstalowane na swojej stronie internetowej.

Yoast SEO – wtyczka WordPress wspierająca SEO

Wtyczka Yoast SEO pozwala zarządzać treściami związanymi z SEO między innymi:

 • Tytuł SEO oraz opis całej strony,
  WordPress najważniejsze wtyczki
 • Tytuł SEO oraz opis każdej podstrony,
 • Zarządzanie słowami kluczowymi,
 • Umieszczenie breadcrumbs (okruszki chleba) na podstronach,
 • Ustalenie jaki tytuł, opis oraz zdjęcie ma się pojawiać na social media (Facebook, Twitter)

Zyskujemy pełną kontrolę na tym jak nasza strona się prezentuje w social media oraz wyszukiwaniach Google. W SliceWeb używamy tą wtyczkę już kilka lat i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni.

ShortPixel Image Optimizer

Optymalizacja Twojej strony jest bardzo ważna. Im lepiej zoptymalizowana strona, tym lepszą ma ona ocenę według Google (PageSpeed Insights), co zaś przekłada się na pozycjonowanie Twojej strony. Z reguły zdjęcia są ważną częścią strony. Powinny one:

 • najlepiej być w formacie .jpg lub .webp. Wyjątkiem są zdjęcia, które mają przezroczyste tło – one muszą być w formacie .png;
 • mieć jak najmniejszy rozmiar.

Dzięki instalacji wtyczki od Short Pixel możemy optymalizować zdjęcia na stronie, głównie przez zmniejszenie ich rozmiaru. Wtyczka oferuje optymalizację 100 zdjęć na miesiąc, co dla większości stron jest jak najbardziej wystarczające.

Contact Form 7

Jeśli na Twojej stronie ma znajdować się formularz kontaktowy to Contact Form 7 to najlepszy wybór. Dzięki tej wtyczce WordPress możemy utworzyć funkcjonalne formularze. Wtyczka oferuje pełną kontrolę nad kodem HTML formularza, dzięki czemu możemy utworzyć dokładnie taki formularz jaki chcemy.

Dodatkowo możemy zarządzać treścią komunikatów np. komunikat o wysłaniu formularza lub o nieuzupełnionych polach.

Funkcjonalny plugin WordPress Classic Editor

WordPress w wersji 5 i wyższej oferuje nowy edytor Gutenberg. Nie wszystkie funkcje są w nim dostosowane i ekipa WordPressa wciąż nad nim pracuje. Dlatego wypuścili wtyczkę Classic Editor, która umożliwia korzystanie z edytora treści stosowanego w niższych wersjach WordPressa. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ możemy zaktualizować naszą stronę do najnowszej wersji, jednocześnie korzystając z starej wersji edytora.

TinyMCE Advanced

Wtyczka TinyMCE Advanced rozszerza funkcjonalności klasycznego edytora treści. Dzięki niej zyskujemy większą kontrolę nad publikowanymi tekstami. Wtyczka takie opcje:

 • wybór koloru tekstu,
 • wybór rozmiaru fontu,
 • dodawanie linii poziomych,
 • i wiele innych.

Podsumowanie

Powyższa lista wtyczek pozwoli sprawnie zarządzać Twoją stroną oraz edytować treści na niej. Ważne jest, aby instalować tylko takie pluginy WordPress, których cel i zastosowanie jest dla Ciebie jasne. Jeśli posiadasz stronę opartą o CMS WordPress i potrzebujesz doradztwa w zakresie zarządzania nią – napisz do nas. Chętnie służmy radą i pomocą. Zapoznaj się również z naszą ofertą wsparcia technicznego.

Rachela Markwica

Rachela Markwica

Jestem współtwórcą SliceWeb, agencji interaktywnej, która powstała w 2015 roku. Można powiedzieć, że jestem człowiekiem-orkiestrą: piszę artykuły na naszym blogu, zajmuję się sprzedażą, projektuję oraz koduję strony internetowe. Prywatnie zapalony gracz komputerowy i właścicielka dwóch kotków.

Blog SliceWeb – Zobacz inne wpisy

Witamy na naszej nowej stronie!

Jak zawsze idziemy z duchem czasu. Dlatego nieustannie staramy się dostosować do obecnie panujących standardów w zakresie tworzenia stron i sklepów internetowych. Z wielką radością…

Przeczytaj wpis

Wpływ COVID-19 na pracę SliceWeb

Od kilku tygodni świat boryka się z pandemią koronawirusa. Uniemożliwa ona wielu przedsiębiorstwom sprzedaży swoich produktów i usług. Odczuwalny jest wpływ koronawirusa na IT. Na…

Przeczytaj wpis

Słowniczek pojęć związanych ze stronami internetowymi oraz e-commerce

Przy tworzeniu naszych projektów używamy często pojęć i fraz, które dla osób spoza branży mogą być niezrozumiałe. Pomyślałam więc, że stworzę słownik pojęć związanych ze…

Przeczytaj wpis

Proces projektowania strony internetowej

Budowanie strony internetowej lub sklepu zaczyna się od projektu graficznego. Jest on jednym z ważniejszych elementów całej strony. Oprócz tego, że musi ona działać to…

Przeczytaj wpis